Sirkus Fani kertoo pienestä nelihenkisestä sirkusryhmästä. He esiintyvät lapsille ja lastenmielisille. Sirkuksen johtaja on Tirehtööri Tirsa. Hän hoitaa kuulutukset ja kaikki johtajalle lankeavat vastuut ja toimet.
Pelle Pirtsakka hoitaa pellen tehtäviä. Wilmi Tähti tanssii ja laulaa. Sepi Säätäjä hoitaa teknisen puolen. Hän säätää ja korjaa ja hoitaa laitteita. Erityisesti popcornkonetta, joka on ratkaisevassa osassa sirkuksen suosiota. Nyt popcornkone on mennyt rikki ja sen säätäminen kuntoon on visainen ja vaikea pulma. Lisäharmia tuo, kun Pelle Pirtsakan pallopumppu on joutunut hukkaan ja ilmapallojen täyttäminen ilman sitä on mahdotonta.
Kaiken kukkuraksi menee Wilmi Tähdelle elintärkeä peili rikki. Kaikki katastrofin ainekset leijuvat ilmassa juuri kun he ovat saamassa huikaisevan tärkeän keikan paroni von Hökkelhaimin kartanoon, hänen poikansa syntymäpäiväjuhlille. Mutta juhlille ei ole menemistä ilman popcornkonetta eikä Pirtsakan pallopumppua, eikä Wilmi Tähti suostu esiintymään ilman peiliään, jonka kautta hän voi varmistaa kauneutensa ja sen, että hänet hyväksytään.
Sitäkään Tirehtööri Tirsa ei tiedä, että paroni ei ole mikään oikea paroni vaan köyhä Kalle Alavinkkeli, jolla ei ole rahaa maksaa heille palkkiota, jolla Tirsa suunnitteli ostavansa uuden popcornkoneen, kun Sepi Säätäjä ei suurista ponnisteluista huolimatta näytä saavan popcornkonetta ehjäksi. Mutta rahapulmaan näyttää tulevan yllättäen ratkaisu Pelle Pirtsakan rahapuusta, joka alkaa kukkia seteleitä. Ja lopulta myös Sepi Säätäjä saa popcornkoneen korjattua. Sirkusryhmä ei huomaa, että heidän touhottaessaan ja jutellessaan on yleisö jo saapunut paikoilleen.